Cam Şişe Nasıl Kesilir?

Cam şişeleri farklı şekillerde keserek farklı amaçlar ile yeniden kullanmak mümkün. Peki ama bir şişe nasıl kesilir?

Bu sorunun aslında tek bir doğru cevabı yok. Bu konuda kullanılabilecek farklı yöntemler bulunuyor. Hangi yöntemin sizin için uygun olduğuna karar vermek için öncelikle bazı sorulara cevap vermek gerek:

  • Kaç tane şişe kesmek istiyoruz?
  • Ne kadar düz bir kesi elde etmek istiyoruz?
  • Şişeyi yatay mı yoksa dikey mi keseceğiz?
  • Ne amaçla kullanılacak?
  • Yapılacak işlem için, yaralanmaları önleyebilecek şekilde güvenli bir ortam sağlayabiliyor muyuz?

Sizlerle birkaç tane cam şişe kesme yöntemi paylaşacağız ve yöntemleri anlatırken mümkün olduğunca yukarıdaki sorulara da değineceğiz.

Aklınıza gelen farklı soruları veya önerilerinizi yorum kısmına ekleyebilirsiniz.

Lütfen Dikkat!!!

Tüm bu işlemler yapılırken etrafta kullanmayacağınız kesik cam parçaları bırakmamalısınız. Bunları ayrı bir şekilde toplayarak en yakın cam kumbarasına ulaştırarark ortamdan uzaklaştırın. Özellikle küçük çocuk veya evcil hayvan bulunan ortamlarda bu uygulamayı kesinlikle yapmayın. Gözünüze koruyucu gözlük ve elinize koruyucu eldiven giymenizi öneririz.

1- Pamuk ip & Aseton

Eğer sadece bir veya birkaç tane şişeyi yatay şekilde kesmek istiyorsanız, kullanabileceğiniz en pratik yöntem bu olacaktır. Hemen hemen her evde bulunabilecek veya rahatlıkla marketten edinebileceğiniz basit malzemeler kullanıldığından maliyeti de oldukça düşük olacaktır.

Her denemede %100 başarı elde edemeyebileceğinizi bilerek işe başlamakta fayda var. İstediğiniz netlikteki bir kesik için birden çok deneme yapmanız gerekebilir.

Öncelikle şişenizi hangi kısımdan kesmek istediğinize karar verin. Bardak veya vazo vb amaçla kullanacaksanız mümkün olduğunca yukarıdan kesmek isteyebilirsiniz. Ya da aklınızda mumluk, sukulent saksısı gibi farklı kullanım alanları varsa daha aşağıdan kesmek mantıklı olabilir. Bu tamamen size kalmış.

Tercihen pamuk bir ipi kesiği istediğiniz kısıma 6-7 defa dolayın ve sıkıca düğümleyin. Düğümediğiniz kısımdan sonrasını da mümkün olduğunca kısa olacak şekilde kesin. Sarkan ipler işinizi zorlaştırır. Amacımız buradaki iplerin yoğun bir şekilde üst üste gelmesi ve fazla yayılmaması.

Yanınıza aseton ve çakmak alarak ve su dolu bir kovanın başına geçin. Kovanın içine buz küpleri de atarak süreci kolaylaştırabilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse; yapılacak olan işlem, şişenin belli bir noktasını halka şeklinde önce ısıtmak, sonra da aniden soğutarak camın bu belirli noktadan çatlamasını, dolayısı ile de şişenin kesilmesini sağlamak olacak.

Burası önemli! 

Elinizi emniyete alarak önce ipinizin üzerine, “ip asetonu emecek şekilde” aseton damlatın. Aseton eğer ipin dışındaki cam kısımlara süzülürse, istediğiniz sonucu almanız zorlaşır. Bu nedenle sadece ama sadece ipin üzerine damla damla aseton bulaştırdığınızdan ve şişenin diğer kısımlarına bulaştırmadığınızdan emin olmaya çalışın.

Şişeyi yatay tutarak, elinize zarar gelmeyecek şekilde aseton ile tamamen ıslanmış olan ipinizi çakmak ile yakın. Hızla alev alacağını unutmayın. Her tarafın eşit olarak ısınabilmesi için şişeyi yavaş yavaş yatay eksende döndürün. Bu döndürme işlemini alevler azalıp sönmeye başlayana kadar yapın. Alevler söndüğünde şişenizi soğuk suya hafifçe bırakın.

Şişenin çatlaması bir miktar ses de çıkaracaktır, korkmayın. 🙂

Kesilmiş olan şişenin mutlaka zımparalanması gerektiğini unutmayın. Bunun için “su zımparası” kullanabilirsiniz.

Kesik camların zımpara işlemi yapılırken ıslak olması çok önemlidir, bunu unutmayın. Eğer zımparalama işlemini daha ileriki bir zamanda yapacaksanız, şişenizi ıslatıp ondan sonra zımpara yapmalısınız. Zımparalama işlemini aşağıdaki videodaki gibi yuvarlak haraketlerle yapmalısınız. Yapacağınız zımpara yine kullanım amacınıza göre değişecektir. Örneğin eğer bardak olarak kullanmak istiyorsanız önce iri, sonra daha ince tabaka zımparalar kullanarak birkaç aşamada daha pürüzsüz bir dokunuş elde edebilirsiniz. Her uygulamayı ıslak yapmanız gerektiğini lütfen unutmayın.

 

2- Dremel

Halk arasında Dremel markası ile özdeşleştiği için bu isimle anılan çok amaçlı el motoru aleti ile de cam kesmek mümkün. Bu aletin çok farklı uçlar takarak farklı malzemeleri işleme özelliği var. Yani ahşap oymak için farklı bir uç, cilalamak için farklı bir uç, metal veya plastik kesmek için farklı kesici/delici uçlar gibi çok amaçlı işlerde kullanabiliyorsunuz.

Cam için ise özel elmas uçları bulunmaktadır. Bu elmas uçlardan taktığınızda ufacık bir cam kesen el testeresi elde etmiş oluyorsunuz. Dolayısı ile şişeyi ister yatay ister dikey bir şekilde kesebilirsiniz, üzerinde delikler açabilirsiniz (aydınlatma ya da saksı vb amaçlarla kullanmak istediğinizde bu delikler işe yarayacaktır).

Bu şekilde yapılacak olan kesikler 1nci yöntemdeki çatlatma uygulamasına göre daha düzgün olacağından, eğer kesiğin düzgünlüğü sizin için önemli ise bu yöntemi tavsiye edebiliriz. Ayrıca genel olarak farklı malzemelerle de çalışmalar yapan birisi iseniz, elinizin altında böyle bir alet bulundurmak farklı projeleriniz için de fayda sağlayacaktır.

3- Elmas kesiciler

Camın kesmek istediğiniz çizgisi boyunca bir elmas ile çizdiğinizde, sonrasında bu camı çizgi boyunca çatlatmak çok daha kolay olmaktadır.

Bu elmas kesici ile istediğiniz çizgide bir kesik atmak çok kolay değil. Bu nedenle eğer özellikle yuvarlak şişeler kesecekseniz, aşağıdaki gibi şişe kesimi için özel elmas kesicili düzeneklerden de edinebilirsiniz. Bu yöntemler, belli bir alet satın almayı gerektirdiğinden, eğer çok sayıda kesim işlemi yapacaksanız daha anlamlı olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir