Eski Dergilerden Bileklik Yapımı

Evlerimizdeki eski dergiler, birbirinden farklı bir çok ileri dönüşüm projesi yapabilmemiz için çok kullanışlı bir malzeme. Bunlardan birisi de eski dergiler ve basit malzemeler ile yapabileceğiniz boncuklar. Boncukları yaptıktan sonra dilediğiniz amaca yönelik olarak kullanmak mümkün: bileklik, kolye, küpe veya dekoratif ürünler için süs olarak değerlendirebilirsiniz.

Bu yazıda biz örnek olması açısından bir bileklik hazırladık.

Malzemeler:

  • Eski bir dergi
  • Maket bıçağı veya makas
  • Cetvel
  • Kürdan veya çöp şiş
  • Şeffaf oje
  • İp, deri vb (boncukları dizmek için)
  • Az miktarda su

Dergiden renk tonu hoşumuza giden bir sayfa beğenerek çalışmamıza başlayabiliriz 🙂

Alt kısımda en kenardan başlayarak cetvel ile eşit aralıklı noktalar işaretliyoruz. Bu çizgilerin uzunluğu boncukların enini belirleyecek. Biz bu çalışmada 1,50 cm olarak çizdik. Sayfanın üst kısmında ise yine kenardan başlayarak önce 1 adet yarım ölçü (0,75cm) sonrasında yine tam ölçü (1,50 cm) olacak şekilde noktalarla işaretliyoruz.

Eğer makas ile kesecekseniz, cetvel yardımı ile sarı çizgilerdeki gibi çizgiler çizip upuzun üçgenlerinizi kesebilirsiniz. Maket bıçağı kullanacaksanız zaten cetvel yardımı ile doğrudan kesim işlemini yapabilirsiniz.

Bir sürü upuzun üçgen elde ettik. Bunları çöp şiş veya kürdana resimdeki gibi sararak boncuklarımızı oluşturacağız. (Bu etkinliği bir çocuk ile birlikte yapıyorsanız, güvenlik açısından tahtanın sivri uçlarını kırıp ayırabilirsiniz)

Çok sıkı sararsanız çıkarmakta zorlanabilirsiniz. Ama tabii çok gevşek de olmamalı. Tam olarak sardıktan sonra ise uç kısmını suya bandırıp ıslatarak yapışmasını sağlayabilirsiniz. Bazı dergi kağıtları su ile yapışmakta inatçı olabilir; bu durumda tutkal veya başka yapıştırıcı da kullanabilirsiniz.

Yeteri kadar boncuk oluştuktan sonra ipe dizip şeffaf oje ile boncuklarınıza sağlamlık ve biraz da parlaklık kazandırabilirsiniz.

Önce üst kısma sürüp, kuruduktan sonra diğer yüzünü çevirerek ojeleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Ya da bir yere asarak tek seferde her tarafına da sürebilirsiniz.

İşte hazır 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir