Eski Dolabın Kitaplığa Dönüşme Hikayesi

Bazı eşyalar zaman içinde evinizde fazlalık olmaya başlarlar. Yenisini almış olabilirsiniz ya da artık o eşyaya olan ihtiyaç ortadan kalkmış olabilir. Özellikle yakın zamanda taşınan kişiler bunu mutlaka yaşamışlardır. Bir de tabii çocuklu evlerde hızlı bir eşya dönüşümü söz konusudur. Önce bebeklik eşyaları zamanla boşa çıkar (beşik gibi) ve büyüdükçe de onlar için farklı eşya ihtiyaçları olmaya başlar (kitaplık gibi).

Artık ihtiyaç duymadığınız eşyaları bağış yapmak güzel bir seçenektir. Böylece, hala iyi durumda olduğu için atmaya kıyamadığınız ama evinizde de size fazlalık olmaya başlamış olan o eşyanın ihtiyaç sahibi birileri tarafından kullanılacağını bilmek sizi de mutlu edecektir. Bir diğer seçenek ise ikinci el satış yapan platformlardan bunları satmaktır.

Ama bir başka seçenek daha var, ileri dönüştürmek!

Bu dolap eski evinde balkonda fazlalık eşyaları toparlıyordu. Ancak taşınma sonrası yeni evinde kullanılmamaya başlandı. Satmak ya da bağışlamak için uygun değildi, çünkü kapağı yamulmuş ve ayakları ise kırılmıştı. Ve tabii atmaya da kıyılamıyordu.

O sırada evin çocuğu büyümüş ve kitapları da arttıkça artmıştı. Ve işte dolabın kitaplığa dönüşmesi böylece oldu. Yani mutlu son 🙂

Eski kırık dolap

Önce dolabın kapakları söküldü. Sonrasında üst kısmındaki eskimiş ve yer yer şişmiş olan tahta parçası ayrıldı.

Tornavida ile menteşesökümü

Dolabın bazıları zaten kırılmış olan ayakları tamamen söküldü. Bu gibi durumlarda yapı marketlerden yeni ayaklar alınabilir. Örneğin bunu oturma odası için daha şık bir kitaplık haline getiriyor olsaydık, süslü ayaklar kullanıp sonrasında da farklı renkte bir boya ile boyayarak çok başka bir görünüm de elde edebilirdik.

                     Made Sultan Ayak Sehpa ,Koltuk Ve Dolap Ayağı 1.Kalite

Ancak çocuk odasında kullanılacağı için hiç ayakları olmadan ve boyamadan beyaz renkli olarak sade bir şekilde de kullanabiliriz.

Dolap ayaklarının sökülmesi Ayaklar söküldükten sonra dolabın alt kısmı

İşte yepyeni olmasa da kendi yaptığımız harika kitaplığımız kullanıma hazır! Elinizdeki boyalarla renklendirebilir, farklı tasarımlar hayata geçirebilirsiniz. İleri dönüşümün en güzel yanı da, kendi istediğiniz tasarımı yapmakta özgür olmanız. Bittiğinde bu çabaya değer olduğunu siz de göreceksiniz. Üstelik yeni bir kitaplık alma masrafından da kurtulduk 😉

Kitaplık haline dönüştürülmüş dolabın son hali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir