Eski Kitap Sayfasının İleri Dönüşümü

İleri dönüşümün en önemli özelliklerinden birisi de, ortaya çıkan ürünlerin, kullanılan eşya ve malzemelere göre daha değerli olmasıdır. Hem üzerinde emek harcanmış olması, hem de önceden işlevsel olmayan bir eşyanın artık kullanım alanı bulabilmiş olması onu değerli kılar.

Bazen de yapım aşamasında ufak da olsa sanatsal dokunuşlar eklenir, ki bu ortaya çıkan herhangi bir şeyi çok daha kıymetli kılar.

Bu çalışmada eski bir kitaptan alınan bir sayfayı, ufak bir dokunuş ile dekoratif bir nesneye dönüştürmeye çalıştık. Kitaplığınızda yer alan, cildi tamir edilemeyecek kadar yıpranmış kitaplarınız var ise, siz de bu basit uygulamayı deneyebilirsiniz.

Malzemeler:

  • Eski bir kitap sayfası
  • Sprey boya
  • Kağıt bandı

Sayfa üzerine yapmak istediğiniz şeklin şablonuna önceden karar verip, basitçe nasıl uygulayabileceğinizi belirleyin. Biz bu çalışmada geyik başı figürünü kullandık.

Kağıt bandı ile figürü oluşturacak şekilde sayfa üzerine uygulama yapıyoruz.

Sprey boya ile tüm sayfayı boyuyoruz. Dalga dalga olmasında ya da alttan yazıların görünmesinde sakınca yok. Bu tarz dokular, bu çalışmalarda daha hoş bir görüntü bile verebiliyor.

Kuruduktan sonra kağıt bantlarını dikkatlice söküyoruz. Özel yapısı sayesinde kağıt üzerine yapışmayacaktır ve sayfa hasar görmeden kolayca çıkarabileceksiniz.

İstediğiniz şekilde bir çerçeveye koyup asabilirsiniz.

Ya da renkli bir kartona yapıştırarak kartpostal olarak bile kullanabilirsiniz. Ne şekilde kullanacağınız tamamen size kalmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir