Eski T-Shirt ile Bez Torba Yapımı (Dikişsiz)

Atmaya kıyamadığınız eski t-shirtler olur bazen. Ya da sevdiğiniz bir t-shirt lekelenir, delinir, yırtılır…

Evde yeterince toz bezi de varsa, kullanamadığınız bu eski t-shirtler ile ne yapacağınızı bilemezsiniz. Çöpe atmak da istemezsiniz. İşte size çok faydalı bir değerlendirme yöntemi: eski t-shirtten bez bir torba yapmak

Kendi yapacağınız bu bez torbayı market alışverişine çıktığınızda yanınıza alabilir ve böylece naylon poşet kullanmaktan vaz geçebilirsiniz. Çoğu market poşeti daha siz eve varmadan delinecek kadar düşük kalitede üretiliyor artık. Yani çöp poşeti olarak bile kullanamıyor, doğrudan çöpe atıyorsunuz. Hemen yarın, alışverişlerinizde kullanmak üzere bez torbanızı yanınızda taşımaya başlayabilirsiniz. Böylece, sadece yaptığınız bu doğru tercih ile, gelecek günlerde yüzlerce, binlerce naylon poşetin doğayı kirletmesine engel olabilirsiniz. Ne güzel bir duygu, değil mi?

Bu pratik uygulama için sadece eski bir tshirt ve makasa ihtiyaç olacak. 😉

  

T-shirtümüzü işaretli yerlerden kesiyoruz.

Alt kısımda 5’er cm uzunluğunda ve 1 parmak genişliğinde şeritler kesiyoruz. Bu kesme işlemini yaparken t-shirtün ön ve arka kısmını bir arada tutarak kesiyoruz. Yani püsküller ön ve arka kısımlarda tamamen üst üste denk gelecek şekilde kesilmiş olmalı.

Püskülleri düğümleyerek birleştiriyoruz. Bunu 2 aşamada yapıyoruz.

1.aşama : Şekildeki 1a ve 1b yazan şeritlere, (yani biri ön biri arka yüzde yer alan ve üst üste denk gelen ilk şeritlere) iki defa üst üste düğüm atıyoruz. Sonra 2a ve 2b için de aynı işlemi yaparak sonuna kadar devam ediyoruz. Her bir şerit çiftine 2’şer düğüm atmış oluyoruz. Bunu yaptığımızda, şerit çiftleri birbirine bağlanmış oluyor, ancak aralarda minik boşluklar kalıyor.

2.aşama : 1a’yı boşta bırakarak, bu defa 1b ile 2a’yı birbirine 2 düğümle birleştiriyoruz. Bu şekilde kaydıra kaydıra sonuna kadar 2’şer düğüm atarak devam ediyoruz. Böylece şerit çiftleri arasında oluşan boşluklar da kapanmış olacak.

Kapı arkasına veya mutfakta görünür bir yere astığınızda, markete giderken yanınıza almayı unutmazsınız 😉 Bir tane de aracınızın torpido gözünde her daim bulundurmak için yapıp koyabilirsiniz. Böylece, markette poşet almak zorunda kalıp doğaya karşı mahcup olmazsınız 🙂

Dilerseniz kumaş boyaları ile üzerine desenler çizebilirsiniz. Ya da keçe, boncuk, düğme vb elinizdeki malzemeler ile de renklendirebilirsiniz.

Eğer püsküllü görüntü istemezseniz düğümleme işlemini t-shirtü tersyüz ederek de yapabilirsiniz. Böylece düğümler içeride kalacak ve alt kısımda görünmeyecektir.

Kendi yaptığınız bez torba ile marketten çıkıp, haklı bir gurur ile evinize gidebilirsiniz artık 🙂

NOT: İyi durumda olan ancak çeşitli nedenlerle (beden uymaması, vb) giymediğiniz giysilerinizi lütfen öncelikle bağışlamayı tercih edin. Lekelenmiş, bölgesel yıpranması olan, delinmiş, vb durumdaki giysilerinizle ileri dönüşüm uygulamaları yapmak ise çok keyifli…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir