Gazete Kağıtlarından Geyik Figürü Yapımı

Gazete kağıtlarından sonsuz çeşitlilikte figürler yapmak mümkün. Bu çalışmalara paper mache, papier mache gibi isimler verildiğini de görebilirsiniz. Dünyada uygulanan farklı tarifler olmakla birlikte, bizim burada kullandığımız yöntem için çok fazla da malzeme gerektiği söylenemez; evdeki malzemeler, biraz hayal gücü ve biraz sabır. E tabi biraz boya da iyi olur hani. 😉

Bu çalışmayı yapmak için öncelikle gazete kağıtlarını hamurlaştırmak için kullanacağımız bulamacı hazırlamamız gerekiyor. Tarifine şuradan ulaşabilirsiniz.

Malzemeler:

  • Kağıt hamuru bulamacı
  • Gazete kağıtları
  • Ağaç dalları ya da ufak tahta parçalar
  • Kağıt bandı
  • Sprey boya
  • Kalem

Gazete kağıtlarını buruşturarak kağıt bandı (maskeleme bandı da denir) ile şekillendiriyoruz. Baş kısmından çıkacak olan iki dal parçası ile boynuzlarını oluşturuyoruz.

Bacak ve kuyrukları oluşturacak olan çıkıntıları yapmak için ağaç dalları ya da ufak tahta parçalar kullanıyoruz.

Gazete kağıtlarından yaklaşık 2 cm genişliğinde ve 10-15 cm boyunda şeritler kesiyoruz. Kağıt hamuru bulamacı ile ıslattığımız gazete kağıdı şeritlerini geyiğin gövde, baş ve bacaklarına sarıyoruz. Mümkün olduğunca elimizle şekil vermeye çalışmalıyız, ki geyiğe benzesin (bizimkinin pek de benzemediğini yeri gelmişken itiraf edelim 🙂 )

Tamamen kuruduktan sonra (12-24 saat beklemek gerekebilir), kahverengi sprey boya ile boyayabiliriz. Boynuzların doğan ağaç dalı olarak kalmasını isterseniz yine kağıt bandı ile sararak boyadan koruyabilirsiniz.

Boyası kuruduktan sonra burun ve göz çizebilirsiniz. Elinizde var ise gözleri için yapay göz ya da boncuk kullanabilirsiniz.

Bu etkinliği çocuklar ile birlikte yapmanın keyfini daha da arttırdığını da ekleyelim 😉 En orijinal figürler çocukların elinden çıkacaktır, çünkü hayal güçleri tüm yetişkinlerden daha geniş 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir