Geri Dönüşüm Malzemelerinden Yılbaşı Ağacı Yapımı

Evinizde veya iş yerinizdeki masanızda yılbaşı havası estirmek için ufak bir yılbaşı ağacınız olsun isteyebilirsiniz. Plastikten üretilmiş yapay bir ağaç satın almak yerine basit bir şekilde evinizdeki sıradan atıkları kullanarak yılbaşı ağacınızı yapabilirsiniz. Böylece çevreye ilave atıklar bırakmak yerine elinizin altındakileri değerlendirmiş olursunuz. Üretmenin verdiği mutluluk da yanınıza kâr kalır. 😉

Malzemeler:

  • Soda şişesi (mümkünse yeşil renkli olsun)
  • Kağıt havlu rulosu ve/veya tuvalet kağıdı rulosu
  • Yeşil boya (biz sprey boya kullandık, ama farklı tür boyalar da kullanabilirsiniz, elinizde ne varsa)
  • Kurdele

Araçlar: 

  • Silikon tabancası
  • Makas

Çam ağacımızın gövdesini tuvalet kağıdı rulosundan, yapraklarını da havlu kağıt rulosundan yaptık. İç iskeletini de soda şişesi oluşturuyor tabii…

Kağıt havlu rulosunu ezdikten sonra ince ince şeritler şeklinde kesiyoruz.

Şeritleri tuvalet kağıdının bittiği noktanın hemen üstünden başlayarak silikon tabancası ile yapıştırıyoruz.

Bir sıra yapıştırdıktan sonra üzerine bir sıra daha yapıştırıyoruz. 3’üncü sıraya geldiğimizde artık ağacımızın tepesini oluşturacağımız için, yapıştıracağımız parçaların en tepede birleşmesini sağlayacak şekilde birbirlerine yakın yapıştırmalıyız.

  

Yapıştırma işlemi bittikten sonra yaprakları yeşil renge boyayıp kurumasını bekliyoruz. İstenirse ağacın gövdesi de kahverengi boya ile boyanabilir. Ancak her zamanki gibi mümkün olduğunca az boya kullanmak istediğimiz için biz olduğu hali ile kullandık. Bu şekilde, hem daha sade bir görüntü elde edilmiş oldu, hem de yılbaşı sonrası bu malzemeyi geri dönüşüme de gönderebiliriz.

Süsleme işlemi için elinizdeki malzemeleri kullanarak farklı görünümler elde edebilirsiniz. Üzerine atık kartondan kesilen bir parça yıldız ve beyaz bir kurdele ile çok sade ve hoş bir yılbaşı ağacı olabilir.

  

Ya da eğer isterseniz renkli boncuklarla şenlendirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir