İleri Dönüşüm (Upcycling) Yapmak İçin 5 İyi Neden

Geri dönüşümün faydalarını artık 7’den 70’e bilmeyen kalmadı. Peki ileri dönüşüm (upcycling) yapmak bizim için neden faydalı? İşte ileri dönüşüm hareketine katılmak için 5 harika neden:

1.Çöpü azaltması: Gözden çıkardığımız eşyaları çöpe veya geri dönüşüme göndermektense onlara ikinci bir şans verdiğimizde atık miktarımızı azaltmış oluruz.

disposal, dump, garbage

2.Benzersiz ürünlerin ortaya çıkması: İleri dönüşüm ile yapacağımız eşyalar bizim ellerimizde şekillenir. Dolayısı ile, her seferinde eşi benzeri olmayan bir eşya ortaya çıkar.

stock photo, bicycle, art, crafts, skull, trophy, recycling, diy, recycle, recycled, skulls, sadle, upcycling, upcycle, upcycled, skullart, recyclable, rebicycle

3.Tasarruf sağlaması: İleri dönüşüm ile eski tshirtlerden bir banyo paspası elde ettiğimizde, yeni bir banyo paspası almak için ayırdığımız o parayla sinemaya gidebiliriz. Ya da bu parayı tatil için biriktirdiğimiz fona aktarabiliriz. Küçük tutarlardaki tasarrufları yabana atmayın, zaman içinde çoğalarak ciddi kazanımlar elde edebilirsiniz.

cash, coins, money

4.Gereksiz eşya kalabalığından kurtarması: Eski ve işe yaramaz bir eşyadan kurtulmak her zaman o kadar kolay olmayabilir. Bu eşyaya vakt-i zamanında iyi bir para ödemiş veya sevdiğiniz birinden hediye olarak almış olabilirsiniz. Çöpe atmak için çok büyük, geri dönüşüme göndermek için malzemelerini ayrıştırması zor olan bir eşya olabilir. Bozuk ya da kırık bile olsa bazen kıyamaz ve evde tutmaya devam edersiniz. Bu eşyaları elden geçirip işlevsel ve güzel birer eşya haline getirdikçe, evinizdeki anlamsız eşya kalabalığından arındığınızı göreceksiniz.

5.Terapi etkisi: İleri dönüşüm yaparken aynı zamanda kendinizi mutlu edecek bir hobi ile uğraşmış olursunuz. Hem yaratıcı ve sanatsal bir etkinlik ile ruhunuz beslenir hem de çıkan sonuç ile gururlanırsınız. Evinizde gördükçe sizi gülümsetecek yeni bir nesne belirir; gelen misafirler “nereden aldın?” diye sordukça daha da mutlu eder. Sosyal medyada paylaşıp bir sürü beğeni toplarsınız. Hafta sonu AVM’de bir şeyler satın almak yerine evinde ileri dönüşüm yapmak, anlatacak ve hatırlayacak çok daha keyifli anılar oluşturacaktır.

Woman in Blue and White Tank Top Wearing Red Hard Hat

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir