Naylon Poşetlerden Uçurtma Yapımı

“Eskiden çocuklar uçurtmalarını kendileri yaparlardı, şimdi her şeyin hazırı var” deyip kenara çekilmek yok. Emin olun imkan verdiğinizde şimdiki çocuklar da kendi uçurtmalarını kendileri yapabilirler 😉

Çocuğunuz, yeğeniniz, öğrencileriniz, komşu çocuklarınız ya da etrafınızda kimler var ise, siz de onlara bu konuda yol gösterip uçurtmalarınızı yapabilirsiniz. En olmadı kendiniz için yapın, doğada sakin kafa ile biraz uçurtma uçurmak kime iyi gelmez ki? 🙂

Bu konuda internetten çok ilginç uçurtma tasarımları da bulmak mümkün. Biz de sizler için en klasiğinden bir uçurtma yapmak için kısa bir uygulama paylaşmak istedik.

Malzemeler:

  • 2 adet çıta (ağaç dalı, sopa, vb ne bulursanız) : 40 cm ve 65 cm uzunluğunda
  • Koli bandı
  • Naylon poşet
  • İp
  • Makas

Çıtaları resimdeki gibi üst üste koyup birleştiriyoruz. Pratik olması açısından koli bandı ile birbirine tutturabilirsiniz.

Koli bandı veya ip ile çıtaların köşegenlerini birleştiriyoruz.

Naylon poşetten en geniş alanı elde edebilmek için en alt kısımdaki şeridi kesiyoruz. Burada kullanacağınız poşeti sağlam olmayanlardan (örneğin dibi delik) seçmeniz önemli. Her ne kadar çöpümüzü azaltmaya çalışsak da hala çöp poşeti ihtiyacı duyuyor olabilirsiniz. Sağlam bir poşeti çöp poşeti olarak da kullanabilirsiniz. Uçurtma yapacağınız poşeti en kötü durumdakilerden (yani çöpe gidecek olanlardan) seçmeniz daha anlamlı olur 😉

Poşeti geniş bir şekilde düz bir zeminde açıyoruz ve üzerine çıtalarımızı koyuyoruz. Kenarlarından kıvırarak koli bandı ile yapıştırıyoruz (kitap/defter kaplar gibi).

Kısa olan çıtanın iki ucundan bir ipi bağlıyoruz. Bu ip bol olmalı. Bu ipe A diyelim. Sonrasında uzun çıtanın tepe noktasındaki ucundan da bir ip bağlayarak bunu A ipinin orta noktasına düğümlüyoruz.

            

Kuyruksuz olmaz tabii. Hemen renkli poşetlerden şeritler kesiyoruz ve uçurtmamızın kuyruğuna bir ip bağlayarak şeritleri ekliyoruz.

Artık uçutmamız hazır. Ancak daha da süslemek isterseniz evde ne varsa kullanabilirsiniz. Örneğin elinizde kalan kaplama kağıtları iş görür 😉 Ya da kullanacağınız poşeti renkli olanlardan seçerek tek adımda renkli bir uçurtmaya sahip olabilirsiniz.

Rüzgarı gördüğünüz anda uçurtmanız uçurmaya hazır, haydi doğaya!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir