Suat Güzel ile Söyleşi

Suat Güzel cam ve plastik atıkları kullanarak birbirinden güzel objeler tasarlayan bir ileri dönüşüm sanatçısı.

Üniversite yıllarına kadarki eğitimini Adana’da tamamladıktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Tekstil Bölümü’nden 1972 yılında mezun olmuş. Uzun yıllar tekstil alanında çalıştıktan sonra ileri dönüşüm yapmaya başlayan Suat Güzel, çevresinden ve doğadan topladığı plastik ve cam atıkları işleyerek, onlardan birbirinden güzel ve farklı nesneler tasarlıyor. Şu ana kadar binlerce parça atığa yeni bir hayat veren Suat Güzel’i sizlere daha yakından tanıtmak için kendisi ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Özellikle kendisinin bu işe başlama hikayesi, çevreye biraz olsun duyarlı yaklaşan herkesin içinden geçen ortak duyguları yansıtıyor. Yaptığı işleri incelerken, sizler de kendi evinizde uygulayabileceğiniz yeni fikirler edinebilir ve en azından deneyebilirsiniz.

Kim bilir, belki yeni hobiniz bu olur.

Kaç yıldır ileri dönüşüm çalışmaları yapıyorsunuz? Nasıl başladınız? 

2009 yılından beri geri dönüşüm çalışmaları yapıyorum. 2009 yazında denize atılmış pet şişeleri toplayıp çöpe atayım diye düşünürken bu pet şişelerle ne yapabilirim diye düşündüm ve o şekilde başladım.

Malzeme olarak en çok ne tür atık ve/veya eşyaları kullanıyorsunuz? Bunlarla ne gibi ürünler yapıyorsunuz? 

En çok pet şişe, cam kırıkları,ağaç parçaları. Bu malzemelerle iç mekan dekorasyonunda kullanılabilecek objeler yapıyorum.

Atölyenizde kullandığınız aletler nelerdir? 

Medikal cımbız, makas ,ısıtma işlemi için kandil.

Sergilerinizi ziyarete gelen yetişkinlerle çocukların bakış açıları arasında sizce fark var mıdır? Kimler daha çok ilgileniyor? 

Sergimi gezen kesim genelde yetişkin kesim. Bayanların çoğu  yaptığım takılarla ilgileniyor. Magnetlerde yoğun ilgi çekiyor. Son sergimde ise çevre okullardaki öğrencilerle work shoplar yaparak çocukların da ilgisini çekmiş oldum.
Yakın zamandaki planlarınız neler?

Şu an kesinlik kazanan bir sergi tarihim yok ancak görüşmelerim devam ediyor. Ama yıl içerisinde mutlaka bir sergim olacak. Ders vermemle ilgili çok talep geldi bu nedenle önümüzdeki dönemlerde hayata geçirmek adına bu tip bir proje tasarlıyorum.

Bu işle ilgili en büyük hayaliniz nedir?

Geri dönüşüm bilincini tüm insanlara yayabilmek.

Ürünlerinizden satın almak isteyenler nereden ulaşabilir? 

Bana telefonla ya da e-maille ulaşabilirler. (Telefon ve e-mail adresi bilgisi için tıklayın)

Okuyucularımızın evlerinde yapabilecekleri basitlikte bir örnek uygulama tarifi verebilir misiniz? 

Aşağıda linkini vereceğim röportajda yaptığım ürünlerin yapım aşamasından detaylı bahsettim. Bu röportaja ayrıca you tube tan da ulaşabilirsiniz.
Suat Bey’in hepimiz için bir de çağrısı var :
“Daha temiz bir dünyada yaşamak için herkes kendi payına düşen görevi yerine getirmeli, plastikleri ve geri dönüştürülebilecek tüm ürünleri çöpe atmak yerine değerlendirmeli ve hayata yeniden kazandırmalıyız.”
Biz de bu konuda kendisine gönülden katılıyoruz. Hep birlikte sorumluluk alarak, daha üretken olarak, insanoğlunun çevreyi kirletme hızını yavaşlatıp zamanla bunu tersine bile çevirebiliriz. Kaldı ki, gelecek nesiller için bunu yapmaya mecburuz…
Suat Güzel’e bu keyifli sohbet için teşekkür ederiz. Web sitesini ziyaret edip kendisi ve işleri ile ilgili daha çok bilgiye ulaşabilir ve ilham alabilirsiniz:  http://suartdesign.com

Suat Güzel ile Söyleşi” için bir yorum

 • 19 Şubat 2018 tarihinde, saat 12:21
  Permalink

  Sevgili Suat kardeşim merhaba.

  Son sergine gelememiştik,siteden gördüğüm kadarıyla eserlerini çok daha yukarıya taşımışsın eline sağlık.Ayrıca bunun eğitimini vererek çevredeki insanları duyarlı hale gelmesini sağladığın içinde yaptığın işin ne kadar önemli olduğunu ve insanlara bir dönüşüm sanatının devam edebilmesini aşıladığın için tebrik ederim.
  Sevgiler.
  Sadık Korkmazel

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir