Yoğurt Mayalamak

Kendi Yoğurdumuzu Mayalıyoruz

Elinizdeki fazlalık yoğurt kaplarını işe yarar bir şeylere dönüştürmek çok eğlenceli hem de faydalı bir uğraş. Peki ama kaç tane yoğurt kabından neler yapabilirsiniz? Bunun bir sonu olmalı sanki, öyle değil mi?

Evinize giren yoğurt kaplarını bir noktadan sonra engellemek iyi bir fikir. Çünkü ileri dönüşüm veya geri dönüşüm ile onları bertaraf etmek yeterince çevreci değil. Haydi o zaman kendi yoğurdumuzu mayalayalım!

Sizlerle paylaşacağımız en basit, geleneksel yöntem ile yoğurt mayalama işlemi olacak; çünkü biz bu konuda uzman değiliz. Sizler kendi yönteminizi oturtmak için bu konuda uzman başka kişilerin tavsiyelerine de kulak verin. Örneğin makarnalutfen.com sitesinin de kurucusu olan Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu’nun Bilge Mutfağım kitabı bu konuda imdada yetişebilir. Kendisine bu yazıyı yazarken de bazı noktalarda danıştık. Kırmayıp cevap verdiği için teşekkür ederiz. 

Herkese uygun bir yoğurt mayalama yöntemi mutlaka vardır. 

Nereden Başlasak?

Öncelikle sütünüzü temin edin. En iyi yoğurt mayalama işlemi evde kaynatacağınız çiğ süt ile olacaktır. Ayrıca haftada bir 3 veya 5 litre çiğ süt alacak bir rutin oluşturduğunuzda her şeyin daha da tıkırında gittiğini göreceksiniz. Çünkü her hafta belli miktar süt aldığınızda yoğurt, içecek süt ve sütlü tatlı, dondurma vs yapmak ve döngünün sonunda da kalan yoğurtları sütleri kestirip lor/ekşimik elde etmek çok eğlenceli bir döngü 🙂 

Eğer düzenli bir şekilde çiğ süt tedarik edebileceğiniz güvenilir bir kaynak yok ise marketlerde satılan günlük sütleri kullanabilirsiniz. 

Komşudan alacağınız bir yemek kaşığı yoğurt (veya marketten alınan organik yoğurt, güvenilir bir maya) ile işe başlayın. Çiğ süt ise en az 5 dk kaynatın (Kaynamaya başladığında ocağın altını kısın, böylece hem taşmaz hem de boşa enerji sarfiyatını önlemiş olursunuz) ve soğumaya bırakın. Günlük sütleri kaynatmadan sadece ısıtmanız yeterli olacaktır. Isıtma işlemi için çelik tencere tercih edin.
 

İdeal mayalanma sıcaklığı testi için serçe parmağınızı süte daldırıp hızlıca 10’a kadar sayın. 10’a gelene kadar parmağınız yanıyor ise süt fazla sıcaktır. 10’u geçecek kadar tutabiliyorsanız da fazla soğumuştur. Bu biraz karışık gelse de birkaç denemede bunu tutturmanın ne kadar kolay olacağını göreceksiniz, vaz geçmeyin 😉 Ölçmek ve emin olmak isterseniz mutfak termometresi ile 45°C derece civarı uygundur. 

Bir kasede duran mayalık yoğurdunuzun üzerine kaşık ile azar azar ılık sütü ilave edip karıştırın. 5-6 kaşık ılıştırma için yeterli olacaktır. Sonrasında bunu sütün içine boca edip iyice karıştırın. 1 litre süt için bir tatlı kaşığı kadar maya işinizi görür.  

Mayalanmış sütünüzün içinde bulunduğu kabın ağzını hafif aralık bırakarak örgü battaniye veya büyük bir kazak ile sarın. Mevsime göre değişmekle birlikte 4-6 saat arasında yoğurdunuz hazır olacaktır. 

Yoğurdu buzdolabına alıp kapağını açık bırakın. Dolapla aynı sıcaklığa ulaştıktan sonra kapağını kapatabilirsiniz. Bunu yapmanız yoğurdun sulu olmasını engellemeye yardımcı olur. 

Sert yoğurt seviyorsanız, buzdolabındaki yoğurdu 24 saat beklettikten sonra tüketebilirsiniz. 

Yoğurdunuzu tencerede mayaladıktan sonra birkaç farklı kaba pay edip o şekilde sarabilirsiniz. Böylece birkaç kavanoz veya kapta kullanılana kadar kapalı kalacak olan yoğurtlar sizi sulanmadan bekleyecektir. Hem de bebek veya çocuklar-ve hatta kendiniz-için ufak sıfır atık atıştırmalıklar olarak dışarı çıkarken yanınıza alabilirsiniz. Kullanacağınız kapları önceden kaynar su ile çalkalayıp ekstra hijyen de sağlayabilirsiniz. Bunların gıdayla temasa uygun malzemeden yapılmış kaplar olmasına dikkat edin. Tercihen cam kaplar, kavanozlar kullanın. 

Şimdi evinizdeki o son yoğurt kabını saksıya dönüştürüp satın alınmış yoğurtlardan bir anı olarak evinizde sergileyebilir ve kendi yaptığınız yoğurdun tadını çıkarabilirsiniz. 

Sorularınız mı var? Yorumlar kısmından sorabilirsiniz, çünkü bilgi paylaştıkça çoğalır. 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Fikirlerinizi merak ediyoruz :)x
()
x