Silüet Mumluk Yapımı

Malzemeler: 

  • Eski bir CD
  • Eski bir CD kabı (veya şeffaf plastik herhangi bir ambalaj atığını da kullanabilirsiniz)
  • Mum

Araçlar: 

  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • Siyah renkli CD Kalemi (veya elinizde bulunan boya türleri, oje vb değerlendirebilirsiniz)

Yapılışı:

Öncelikle silüet olarak kullanmak istediğiniz şekli belirleyin. Biz bugün 10 Kasım olması nedeniyle atamızın resmini kullandık.

Şeffaf plastik ambalaj atığını silüetin üzerine yerleştirin. Yerinden oynamamasına dikkat ederek CD kalemi ile dış çerçeve üzerinden geçin. Sonra içini ister CD kalemi ile isterseniz elinizdeki diğer boyalarla doldurun. Siyah olması şart değil, koyu renklerden elinizde bulunan herhangi birini kullanabilirsiniz. Dilerseniz oje ile bile boyayabilirsiniz. Elinizde ne varsa…

Çıkardığınız silüeti makas ile kesin. Tamamen şeffaf olan bir ambalaj kullandıysanız, çok hassas kesim yapmanız gerekmez. Bizim burada kullandığımız CD ambalajı üzerinde yazılar da olduğundan mümkün olduğunca silüetin hatlarına dikkat ederek kesmeye çalıştık. Sonrasında silüeti CD’nin üzerine yapıştırıp mumu da koyabilirsiniz.

Atatürk siluetli mumluk

Mum ile silüet arasındaki mesafeye göre duvarınızda çıkacak olan gölgenin boyu da değişecektir. İstediğiniz gölge boyuna ayarladıktan sonra yapıştırıcı ile sabitleyebilirsiniz.

Atatürk gölgesi

Sevgiyle kullanın..

Fotoğrafın hikayesi: Bu çalışmada da kullandığımız Atatürk’ün sembolikleşmiş Kocatepe fotoğrafını Etem Tem çekmiştir. Fotoğrafçı o anı şöyle anlatmıştır:

“O sabah Kocatepe’de bulunuyorduk. Taaruz, şafak vakti saat beşte başlamıştı. Mustafa Kemal Paşa, günler ve geceler süren yorgunluğuna rağmen ayakta, vaziyeti adım adım takip ediyor, direktifler veriyordu. Bir ara kumandanlardan ayrıldı. Tek başına, kayalıklar arasında dalgın ve düşünceli dolaşmaya başladı. Zaman zaman sahra dürbünleriyle düşman cephesine bakıyordu… Bir aralık o kayalık tepenin ucuna geldi. Hafifçe eğilmişti. Başparmağı dudaklarının arasındaydı… Hemen objektifimi çevirdim, adeta nefes almayacak kadar bir sessizlik içinde deklanşöre bastım, resmini çektim. Saat 11’di… O gün 7×11 boyunda sekiz on rulo film çektim. Bir kaç tane 10×15 cam… Mustafa Kemal Paşa, bütün gün ağzına bir lokma koymamıştı…” (Ulus Gazetesi, Fikret Otyam röportajı, 4 Aralık 1960)

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Fikirlerinizi merak ediyoruz :)x
()
x