Sürdürülebilir Hediyeler

Sevdiğimiz insanlar için özel günlerde hediye vermek genellikle onlar kadar bizi de mutlu eder. Bu hediyelerin mutlaka elle tutulur hediyeler olması da gerekmez üstelik.

Onlar için farklı bir bakış açısı sağlayacak deneyimler veya daha temiz bir ortak gelecek için atılmış minik bir adımı ifade eden ileri dönüştürülmüş ürünler alışılmış hediyelere kıyasla daha ilgi çekici ve anlam yüklü olabilir.

Sizin için sürdürülebilir bir geleceğe dair birkaç alternatif hediye önerisinde bulunalım o halde:

1- Türeticinin El Rehberi

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Dönüşüm Kitaplığı’nın 3.ncü kitabı olarak basılan bu rehberde basit bir tüketici olmanın ötesine geçerek nasıl bilinçli bir tüketici olabileceğimiz, nereden başlayabileceğimizle ilgili harika bilgiler yer alıyor. Sağlıklı gıdaya ulaşmak, zehirli kimyasallar yerine doğal bir şekilde temizlik yapabilir hale gelmek, bunları yaparken de doğaya verdiğimiz zararı adım adım nasıl azaltabileceğimiz konusunda önerilere kulak vermek isteyen herkes için, bu yola girerken alınacak güzel bir hediye olacaktır. Bazen ilk adımı atmak için ufak bir itici güce ihtiyaç duyarız, bu kitap onu kesinlikle sağlıyor. 😉

2- Nest.ist Tasarım Ürünler

1

Plastik poşetlerin doğaya verdiği zararı ister rakı sofrasında ister çayınızı yudumlarken tartışın, sonuç değişmiyor. Tek çare alternatif ürünleri kullanmak ve artık bu gidişe bir dur demek. Nest.ist markasıyla plastik poşetlerin farklı tasarımlarda nelere dönüştüğüne bir göz atabilirsiniz.

Ürünlere Kameleon Consept Store ‘dan ulaşabilirsiniz.

3- Turşu

Sevdiklerinin bağışıklık sistemini güçlendirmeyi kim istemez ki… Turşular mevsimlik sebzelerin dönüşebileceği en değerli şeylerden biri. Vitamin, antioksidan ve probiyotik açısından zengin, vücudumuzdaki yararlı bakterilere dost, bir kavanoz dolusu hazine.

Kendi ellerinizle hazırladığınız turşuyu hediye etmek güzel, ama doğru yöntemi bildiğinizden emin değilseniz veya bu konuda daha bilinçli hareket etmek ve bilgilenmek isterseniz Kokopelli Şehirde bu ve benzeri konularda faydalı eğitimlere ev sahipliği yapıyor : Örneğin şu linkteki Fermante Turşular  etkinliğine katılabilir, ya da bu etkinliğe katılması için sevdiğiniz bir kişiye 1 kişilik kontenjan hediye edebilirsiniz, böylece ona balık tutmayı öğretmiş olursunuz 😉

4- Şişeden Tabaklar

Cam şişeleri yine yeniden kullanarak onlara yeni bir hayat kazandıran Atölye Lodos’un peynir tabaklarının farklı bir hediye olacağı kesin. Atölye Lodos’un diğer ürünleri için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

5- Kooperatiften Bir Sepet

Bir miktar bakliyata kim hayır diyebilir ki 🙂 Size en yakın kooperatif dükkanından, minik bez torbalar içinde alacağınız bakliyatlardan oluşan şirin bir sepetle gönüllere taht kurun. 😉  Aynı zamanda da kooperatif ürünlerini deneme ve düzenli bir kooperatif ziyaretçisi olma yolunda ilk adımı atmasını sağlayın.

Örneğin Kadıköy Kooperatifi kentteki tüketim alışkanlıklarını değiştirmek için epey çaba sarf ediyor.

6- Kitapseverler İçin

Eski ve cildi dağılmış kitapların geri dönüşüme gitmesine kıyamayacak kadar kitap sever biri için şöyle bir hediye de düşünebilirsiniz elbette, dükkanımıza göz atabilirsiniz.

7- Kağıttan Dönüşümler

Kağıt ile birbirinden ilginç ürünler ortaya koyan PaperD Atölyesi ile mutlaka tanışın. Örneğin şu şirin kaktüsler atık kağıtlardan üretiliyor.

8- Vegan Burger

Türkiye’nin ilk geri dönüşüm ve ileri dönüşüm mekanı olan KafeNA ‘da birlikte bir vegan burger yiyerek farklı yiyeceklere olan ön yargılarını yıkmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca bu mekanın sürdürülebilir bir alışkanlık yaratacağı konusunda da uyaralım 🙂

9- Bez Çanta ya da Alışveriş Filesi

Bez çantalar hiç bu kadar gündemde olmamıştı. 2019 yılı ile birlikte güzel bir adım atılarak naylon poşetler ücretli hale gelecek. Sevdiklerinize kullanışlı bir bez çanta ya da alışveriş filesi hediye ederek siz de katkıda bulunabilirsiniz. Örneğin Turkuaz Atölye‘nin atık kumaşlardan üretilen ürünlerine bir göz atabilirsiniz.

10- Atölye Çalışmalarına Katılın

Birlikte bir atölye çalışmasına gitmeyi teklif edebilirsiniz. Beraber bir deneyim yaşayarak, keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca öğrendikleriniz de hayatınızın geri kalanında kullanmak üzere yanınıza kar kalacak.

Büyük şehirler bu konuda daha şanslı olsa da bulunduğunuz şehirde mutlaka ilginizi çekebilecek farklı konularda atölye çalışmaları vardır 😉

11- Kendiniz Yapın

El emeği bir hediyenin yeri elbette ki ayrı olacaktır. Kendiniz bir şeyler üreterek hediye edebilirsiniz. Yapılabilecek sınırsız şey olduğunu unutmayın, mutlaka sizin el becerinize uygun, evinizdeki aletlerle ortaya çıkarabileceğiniz bir şeyler vardır.

Dilerseniz sitemizdeki Kendin Yap alanına da fikir almak için göz atabilirsiniz.

Sizler de farklı sürdürülebilir hediye önerilerinizi yorum kısmına ekleyip katkıda bulunabilirsiniz 😉

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Fikirlerinizi merak ediyoruz :)x
()
x