Çeşme’de bir İleri Dönüşüm Durağı

Yazın yaklaşması ile birlikte tatil planları da yapılmaya başlanmıştır. Eğer bu aralar yolunuz Çeşme’ye düşerse ziyaret edebileceğiniz ilginç bir dükkan önerisi yapacağız. Buradaki tüm ürünler geri dönüşüm malzemelerinden veya işlevsiz kalmış atıklardan Okay Çankaya tarafından tasarlanarak üretilmekte. Uzun yıllardır bu işle uğraşan Okay Çankaya, artık ürün tasarımlarında oldukça ileri bir noktaya ulaşmış; o kadar ki bazı ürünlerin geri dönüşüm malzemelerinden üretildiğini anlamak mümkün değil.

ileri dönüşüm

Okay Çankaya bu işe hobi olarak başlamış. Zamanla çok keyif aldığı bu hobi işe dönüşmüş ve 2010 yılında Çeşme’de arka tarafını atölye olarak kullandığı dükkanında geri dönüşüm malzemelerinden ürettiği hediyelik eşyaları satmaya başlamış.

Genellikle şişe, karton, plastik, ahşap gibi atıkları işliyor. Tasarımlara başladıktan sonra arka arkaya yeni objeler çıkmaya başlayınca bunu daha da geliştirmiş ve geliştirmeye de devam ediyor.

Atölyesinde silikon, maket bıçağı, yan keski, bağ makası, cetvel gibi pratik aletleri kullanıyor. Taklit ürün yapmıyor; ürünlerinin hepsi kendi tasarımı.

ileri dönüşüm

“Atık olan materyallerden bir dünya kurdum kendime.” diyen Okay Çankaya’nın en büyük hayali ise bu konuda Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek.

Biz de kendisine başarılar diliyoruz.

Diğer ilham veren ileri dönüşüm çalışmalarını buradan görebilirsiniz 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Fikirlerinizi merak ediyoruz :)x