Gazete Kağıtlarından Domuzcuk Kumbara Yapımı

Domuzcuk kumbaralar para biriktirmede oldukça etkili bir yöntemdir. Öyle gidip gelip kumbara içinde biriken paraya musallat olunamaz, çünkü paranın çıkması için kumbaranın kırılması gereklidir. ?

Tabii bu eski usul porselen malzemeden yapılan domuzcuk kumbaralar için geçerli. Bizim gazete kağıtlarından yaptığımız domuzcuk kumbarayı açmak için ise onu ellerinizle parçalamanız gerekecek, tabii eğer kıyabilirseniz ?

Öncelikle gazete kağıtlarımıza şekil verebilmek için onları bir karışıma daldırmamız gerekecek. Bu karışıma biz bulamaç diyoruz. Tarifini şuradan alabilirsiniz. ?

Malzemeler:

  • 1 adet balon
  • Gazete kağıtları
  • Yumurta kartonu
  • Sprey boya (tercihen pembe renkli ? )
  • Kağıt bant (maskeleme bandı)
  • Bir parça kurdele (veya ip, rafya kağıdı vb.)

Araçlar:

  • Makas
  • Siyah kalem

Öncelikle, kağıt hamuru için bulamacımızı hazır ediyoruz. Balonu çok büyük olmayacak şekilde şişiriyoruz ve gazete kağıtlarını 2 cm eninde, 20-25 cm boyunda olacak şekilde şeritler halinde kesiyoruz. Ölçüler göz kararı olabilir. ?

Gazete kağıdı şeritlerini bulamaca bulaştırdıktan sonra, iki parmağımız arasında sıyırarak üzerinde fazla malzeme kalmamasını-ancak tamamen de ıslanmış olmasını-sağlıyoruz. Balonun etrafına düzenli sıralar oluşturacak şekilde kaplamaya başlıyoruz. Şeritlerin üst üste gelmemesine dikkat etmek gerekiyor. Bu işlemi yaparken bir bardak veya kavanoz üzerine koyarak çalışabilirsiniz. Tüm çevreyi 4 kat gazete ile kapladıktan sonra kurumaya bırakıyoruz.

Kuruması için ortam nem ve sıcaklığına bağlı olarak değişmekle birlikte 12-24 saat gerekebilir.

Dayanıklılığını artırmak için ilk 4 kat tamamen kuruduktan sonra bir 4 kat daha uygulama yapabilirsiniz (ya da farklı sayıda).

 
Yumurta kartonlarından ayak kesip kağıt bant ile yapıştırıyoruz.
Burnu için yumurta kartonu, 5 lt su şişesi kapağı vb kullanabilirsiniz.
Yumurta kartonlarından kulaklarını yapıştırıyoruz.

Bacak, burun ve kulaklarını yapıştırdıktan sonra, bunların üzerini yine gazete kağıdı şeritleri ile kaplıyoruz ve kurumaya bırakıyoruz.

Eğer kullanacağınız boyanın kapatıcılığı iyi değilse, ya da daha az boya kullanmak istiyorsanız, en kat kaplamayı düz beyaz renkli bir kağıt türü ile de yapabilirsiniz (kağıt havlu, tuvalet kağıdı, vs).

Tamamen kuruduktan sonra tercihen toz pembe renkli sprey boya ile (klasik sevenler için) boyuyoruz. Boyası kuruduktan sonra CD kalemi ile göz, burun ve kuyruk çizebilir ya da bu şekilde kullanılacak malzemeleriniz varsa yapıştırabiliriz.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Fikirlerinizi merak ediyoruz :)x